Start Listor Torsdag 26/7

50M 60 Ligg

  -

Tav

St.nr

Namn

Förening

Klass

09:00

5

93

ADERMARK Roger

Österhaninge Skyttefören (ST)

HERR

09:00

7

108

BEGBY-HANSSON Katrine

Öved-Östraby Skyttefören (SK)

DAM

09:00

8

83

BERGSTRÖM Björn

Krokeks Skytteförening (ÖS)

HERR

09:00

9

51

BRUCE Oliver

Kristinehamns Skytteföre (VÄ)

HERR

09:00

10

121

ELLBERG Greger

Furulunds Skytteförening (SK)

HERR

09:00

11

144

FINGAL Kasper

Ålems Skytteförening (SM)

HERR

09:00

12

147

HANSSON Anders

Öved-Östraby Skyttefören (SK)

HERR

09:00

13

126

INGELMARK Fredrik

Arboga Skyttegille (VM)

HERR

09:00

14

91

JOGMARK Mattias

Furulunds Skytteförening (SK)

HERR

09:00

15

85

JOHANSSON Olof

Trollhättebygdens Sports (VS)

HERR

09:00

16

107

KJELLGREN Emelie

Ludvika Skytteförening (DA)

DAM

09:00

17

60

LARSSON Oskar

Christianstads Skyttesäl (SK)

HERR

09:00

18

138

LINANDER Eddie

Gefle Frivilliga Skarpsk (GÄ)

HERR

09:00

19

19

LINDQUIST Magnus

Kungl Värmlands Reg SF

HERR

09:00

20

63

MAGNUSSON Gustav

Ålems Skytteförening (SM)

HERR

09:00

21

132

NILSSON Håkan

Arvika Skyttegille (VÄ)

HERR

09:00

22

25

OLSSON Berit

Öved-Östraby Skyttefören (SK)

DAM

09:00

24

50

SÖDERLUND Emanuel

Kristinehamns Skytteföre (VÄ)

HERR

09:00

25

120

YNGVARD Hans

Furulunds Skytteförening (SK)

HERR

10:30

4

148

PREE Lennart

Södermalms o Liljeholmen (ST)

HERR

10:30

5

119

HALL Ingemar

Svedala-Börringe SF (SK)

HERR

10:30

6

113

ALAKULJU Erik

Nyköpings Skyttegille (SÖ)

HERR

10:30

7

143

ANDERSSON Erik

Ålems Skytteförening (SM)

HERR

10:30

8

4

BENGTSSON Stefan

Ludvika Skytteförening (DA)

HERR

10:30

9

80

BRASK Elin

Eda Skyttegille (VÄ)

DAM

10:30

10

137

DJUPENSTRÖM Axel

Gefle Frivilliga Skarpsk (GÄ)

HERR

10:30

11

106

FESSÉ Noelle

Gefle Frivilliga Skarpsk (GÄ)

DAM

10:30

12

124

HALLBERG Niklas

Bromma-Solna Skyttefören (ST)

HERR

10:30

13

79

HOLGERSSON Linn

Öved-Östraby Skyttefören (SK)

DAM

10:30

14

33

JANSSON Göran

Gimo Skytteförening (UP)

HERR

10:30

15

114

JOHANSSON Patrik

Trollhättebygdens Sports (VS)

HERR

10:30

16

127

KARLSSON Erik

Arboga Skyttegille (VM)

HERR

10:30

17

102

LARSSON Mia

Christianstads Skyttesäl (SK)

DAM

10:30

18

32

LEUFVENIUS Magnus

Trelleborgs Sportskyttek (SK)

HERR

10:30

19

130

LINDELL Andreas

Össjö Skytteförening (SK)

HERR

10:30

20

142

MAGNUSSON Anders

Ålems Skytteförening (SM)

HERR

10:30

21

131

NILSSON Mikael

Bromma-Solna Skyttefören (ST)

HERR

10:30

22

150

NORMANN Michael

I 16/LV 6 Skytteförening (HA)

HERR

10:30

23

122

OSCARSSON Martin

Furulunds Skytteförening (SK)

HERR

10:30

24

65

SKAU Alexander

Arvika Skyttegille (VÄ)

HERR

10:30

25

95

TORSTENSSON Robbin

Falköpings Skyttegille (VG)

HERR

12:00

2

86

ANDERSSON Filip

Västerås Frivilliga Skar (VM)

HERR

12:00

3

128

ANDERSSON Robin

Skänninge Skyttegille (ÖS)

HERR

12:00

4

117

BENGTSSON Henrik

Svedala-Börringe SF (SK)

HERR

12:00

5

110

BERKELUND Göran

Södertelge Skyttegille (ST)

HERR

12:00

6

87

CHRISTENSSON Andreas

Vellinge Skytteklubb (SK)

HERR

12:00

7

42

ENGLUND Nina

Gefle Frivilliga Skarpsk (GÄ)

DAM

12:00

8

136

PETERSSON Samuel

Öregrund-Gräsö Skytteför (UP)

HERR

12:00

9

115

HERTZMAN Håkan

Gullabo Skytteförening (SM)

HERR

12:00

10

17

JANSSON Andreas

Gimo Skytteförening (UP)

HERR

12:00

11

123

JOGMARK Thomas

Furulunds Skytteförening (SK)

HERR

12:00

12

48

JOHANSSON Albin

Lekvattnet-Torsby Skytte (VÄ)

HERR

12:00

13

146

JOHANSSON Oscar

Jönköpings Skyttegille (SM)

HERR

12:00

14

8

KNOBLAUCH Bo

Karlstad-Ulvsby Skyttefö (VÄ)

HERR

12:00

15

116

LARSSON Åke

Christianstads Skyttesäl (SK)

HERR

12:00

16

139

LINDBERG Richard

Gefle Frivilliga Skarpsk (GÄ)

HERR

12:00

17

105

LINDSTRÖM Lina

Gefle Frivilliga Skarpsk (GÄ)

DAM

12:00

18

88

MALMQVIST Daniel

Vellinge Skytteklubb (SK)

HERR

12:00

19

118

NORDQUIST Tom

Svedala-Börringe SF (SK)

HERR

12:00

20

35

OLSSON Jan-Ola

Öved-Östraby Skyttefören (SK)

HERR

12:00

21

111

PIHL Sölve

Finspongs Skyttegille (ÖS)

HERR

12:00

22

77

SANDELIN Katarina

Ludvika Skytteförening (DA)

DAM

12:00

23

129

SOLDIN Tomas

Eskilstuna Skytteförenin (SÖ)

HERR

12:00

24

135

SUNDQUIST Daniel

Aspa-Gusselby Skytteföre (ÖR)

HERR

12:00

25

112

SVENSSON Michael

Finspongs Skyttegille (ÖS)

HERR

13:30

4

103

LOSBJER Ida

Arboga Skyttegille (VM)

DAM

13:30

5

75

JANNESSON Marie

Össjö Skytteförening (SK)

DAM

13:30

6

24

NORMANN Anna

I 16/LV 6 Skytteförening (HA)

DAM

13:30

7

101

DANIELSSON Berith

Gullabo Skytteförening (SM)

DAM

13:30

8

78

GRYDÉN Camilla

Vaksala Skytteförening (UP)

DAM

13:30

9

71

JOHANSSON Gabriella

Gullabo Skytteförening (SM)

DAM

13:30

10

69

NYMAN Johanna

Ängelholms Skytteförenin (SK)

DAM

13:30

11

21

ENQVIST Marie

Eskilstuna Skytteförenin (SÖ)

DAM

13:30

12

23

OLOFSSON Linda

Kinneveds Skytteförening (VG)

DAM

13:30

13

68

RAMSING Lolo

Kvibergs Skytteförening (VS)

DAM

13:30

14

74

WETTER Sofie

Arboga Skyttegille (VM)

DAM

13:30

15

76

MIEBACH Sara

I 16/LV 6 Skytteförening (HA)

DAM

13:30

16

104

ANDERSSON Annika

Trelleborgs Sportskyttek (SK)

DAM

13:30

17

70

JOHANSSON Lotten

Ramselefors Skytteföreni (VB)

DAM

13:30

18

81

OSKARSSON Camilla

Dagstorp-Lilla Harrie Sk (SK)

DAM

13:30

19

72

KLEMMEDSSON Johanna

Christianstads Skyttesäl (SK)

DAM

13:30

20

22

ÅHLIN Elin

Bälgvikens Skytteförenin (SÖ)

DAM

13:30

21

56

SVEDBERG Malin

Björksta Ungdomsskyttefö (VM)

DAM

13:30

22

39

ROSELL Louise

Algutsrums Skytteförenin (SM)

DAM

13:30

23

40

HJELM Mathilda

Gullabo Skytteförening (SM)

DAM

13:30

24

41

STAFÅS Malin

Skoga-Ekshärads Skyttefö (VÄ)

DAM

13:30

25

73

JOHANSSON Emelie

Christianstads Skyttesäl (SK)

DAM

15:00

2

31

CARLSSON Robert

Trollhättebygdens Sports (VS)

HERR

15:00

3

109

HELLMAN Göran

Bromma-Solna Skyttefören (ST)

HERR

15:00

4

84

JONSSON Anders

Gällivare Skytteförening (NO)

HERR

15:00

5

7

SMEDENBORN Martin

Åker-Länna Skyttegille (SÖ)

HERR

15:00

6

92

GILLMAN Markus

Mönsterås Skytteförening (SM)

HERR

15:00

7

16

AHLESVED Stefan

Karlstad-Ulvsby Skyttefö (VÄ)

HERR

15:00

8

13

ANDERSSON Sam

Furulunds Skytteförening (SK)

HERR

15:00

9

90

WEBEKLINT Viktor

Furulunds Skytteförening (SK)

HERR

15:00

10

29

SANDBERG Per

Gimo Skytteförening (UP)

HERR

15:00

11

134

GÖRANSON Arne

Södermalms o Liljeholmen (ST)

HERR

15:00

12

96

GUSTAVSSON Johan

Karlstad-Ulvsby Skyttefö (VÄ)

HERR

15:00

13

141

JONSSON Dan

Kvibergs Skytteförening (VS)

HERR

15:00

14

15

OLSSON Karl

Eskilstuna Skytteförenin (SÖ)

HERR

15:00

15

145

JOHANSSON Mikael

Jönköpings Skyttegille (SM)

HERR

15:00

16

97

MADSEN Marcus

Aleholms Skytteförening (SM)

HERR

15:00

17

133

CARLSSON Göran

Södermalms o Liljeholmen (ST)

HERR

15:00

18

94

WALLENTIN Anton

Trelleborgs Sportskyttek (SK)

HERR

15:00

19

14

JÖNSSON Kim

Furulunds Skytteförening (SK)

HERR

15:00

20

89

SJÖSTRÖM Mathias

Vimmerby Skytteförening (SM)

HERR

15:00

21

18

OLSSON Henrik

Öved-Östraby Skyttefören (SK)

HERR

15:00

22

49

WÄSSMAN Oscar

Björksta Ungdomsskyttefö (VM)

HERR

15:00

23

52

OSCARSSON Dennis

Furulunds Skytteförening (SK)

HERR

15:00

24

61

KLEMMEDSSON Viktor

Christianstads Skyttesäl (SK)

HERR

15:00

25

34

GRYDÉN William

Vaksala Skytteförening (UP)

HERR

Skriv ut

Sponsorer

mimax solutions
Miljöbolaget
Ricoh IT partner i Kristinehamn
 
 
 

Välkomna till Kristinehamn

KristinehamnThe Paris look"be inspired"

Kristinehamn skytteförening har en drygt hundraårig historia och har på senare år haft nöjet att arrangera ett flertal SM tävlingar ofta då tillsammans med Storfors skytteförening och i år är inget undantag. Föreningarna har åter fått i uppdrag av Svenska Skyttesportförbundet att arrangera SM-Veckan i gevärsskytte 2018. Arrangemanget kommer förutom ovanstående föreningar att delarrangeras av Svenska Skyttesportförbundets gevärssektion.
Kristinehamns ursprung var den hamn- och marknadsplats som uppstod kring den bro över Varnan där riksvägen mellan Sverige och Norge passerade. År 1642 fick Kristinehamn sina stadsprivilegier av drottning Kristina under namnet Christinehamn (uppkallad efter henne). Kristinehamns flytande stadsvapen, ”Christine af Bro”, finns idag att beskåda i den inre hamnen.
Utöver tävlingen finns mycket att uppleva, se och göra i Kristinehamn och vi vill tipsa om några besöksmål och arrangemang just under SM-veckan.

  • Längs det drygt 4 km långa inloppet till hamnen finns småbåtshamn, camping samt mat och glasskiosker. I norr vid den inre hamnen vilar Kristinehamns flytande stadsvapen, ”Christine af Bro” och vid den södra udden till inloppet står sedan 1965 Pablo Picassos 15 meter höga monumentalskulptur av hans hustru Jacqueline.
  • Vänerskärgården – under sommaren går turbåtar ut till flera vackra öar, du kan ta med dig en picknick, vandra, bada, fiska och njuta av vårt storslagna innanhav!
  • Kristinadagen 24 juli – Drottning Kristina namngav staden Kristinehamn och det firar vi på hennes namnsdag i centrum. Programmet innehåller riduppvisningar, parad, häst- och vagn och många fler aktiviteter.
  • Musik för alla smaker – kom redan på fredagen innan tävlingen startar, då anordnas Bluesfesten i Kristinehamn, vid Ölme Diversehandel. Eller gå på Sveriges största sommarturné, Diggiloo på Sannavallen 28 juli.
  • Smaka på Kristinehamn – besök en gårdsbutik eller fira en seger på restaurang, vi har många som jobbar med närproducerade varor och mathantverk i Kristinehamn.

Fler tips hittar ni på visitkristinehamn.se och Kristinehamns turistbyrå turist@kristinehamn.se hjälper er gärna med frågor både före, under och efter arrangemanget!
I Kristinehamn gillar vi idrott och är stolta över våra föreningar, däribland Kristinehamns Skytteklubb. Vi är mycket glada över att tillsammans stå värd för årets SM-vecka och hälsar alla deltagare och medresenärer varmt välkomna!

Vänliga hälsningar

Ulrika Ganterud Evermark 
Turistchef Kristinehamns kommun

Björn Bruce
Projektledare SM-Veckan 2018

Läs mer