Start Listor Måndag 23/7

300M 60 Ligg

  -

Tavla

St.nr

Namn

Förening

Klass

09:15

4

24

NORMANN Anna

I 16/LV 6 Skytteförening (HA)

DAM

09:15

5

23

OLOFSSON Linda

Kinneveds Skytteförening (VG)

DAM

09:15

6

22

ÅHLIN Elin

Bälgvikens Skytteförenin (SÖ)

DAM

09:15

7

21

ENQVIST Marie

Eskilstuna Skytteförenin (SÖ)

DAM

09:15

8

25

OLSSON Berit

Öved-Östraby Skyttefören (SK)

DAM

09:15

11

151

OLSSON Mikael

Skyllbergs Skytteförenin (ÖR)

HERR

09:15

12

12

KLEMMEDSSON Oscar

Christianstads Skyttesäl (SK)

HERR

09:15

13

10

ERIKSSON Kjell

Karlshamns Skytteförenin (BL)

HERR

09:15

14

18

OLSSON Henrik

Öved-Östraby Skyttefören (SK)

HERR

09:15

15

8

KNOBLAUCH Bo

Karlstad-Ulvsby Skyttefö (VÄ)

HERR

09:15

16

35

OLSSON Jan-Ola

Öved-Östraby Skyttefören (SK)

HERR

09:15

17

32

LEUFVENIUS Magnus

Trelleborgs Sportskyttek (SK)

HERR

09:15

18

34

GRYDÉN William

Vaksala Skytteförening (UP)

HERR

09:15

19

152

JOHANSSON Per

Sjuhäradsbygdens SSK (VG)

HERR

           

11:00

3

19

LINDQUIST Magnus

Kungl Värmlands Reg SF

HERR

11:00

4

6

GÄRDESTAM Mathias

Karlstad-Ulvsby Skyttefö (VÄ)

HERR

11:00

5

31

CARLSSON Robert

Trollhättebygdens Sports (VS)

HERR

11:00

6

17

JANSSON Andreas

Gimo Skytteförening (UP)

HERR

11:00

7

28

LINDBERG Johan

Bromma-Solna Skyttefören (ST)

HERR

11:00

8

15

OLSSON Karl

Eskilstuna Skytteförenin (SÖ)

HERR

11:00

9

26

MYHR Sebastian

Kvibergs Skytteförening (VS)

HERR

11:00

10

9

GUSTAFSSON Johan

Bromma-Solna Skyttefören (ST)

HERR

11:00

11

29

SANDBERG Per

Gimo Skytteförening (UP)

HERR

11:00

12

16

AHLESVED Stefan

Karlstad-Ulvsby Skyttefö (VÄ)

HERR

11:00

13

14

JÖNSSON Kim

Furulunds Skytteförening (SK)

HERR

11:00

14

13

ANDERSSON Sam

Furulunds Skytteförening (SK)

HERR

11:00

15

33

JANSSON Göran

Gimo Skytteförening (UP)

HERR

11:00

16

27

HERTZMAN Håkan

Karlslunda Ungdomsskytte (SM)

HERR

11:00

17

7

SMEDENBORN Martin

Åker-Länna Skyttegille (SÖ)

HERR

300M STD

  -

Tavla

St.nr

Namn

Förening

14:30

2

18

OLSSON Henrik

Öved-Östraby Skyttefören (SK)

14:30

3

5

SUNDIN Peter

Kungl Värmlands Reg SF

14:30

4

13

ANDERSSON Sam

Furulunds Skytteförening (SK)

14:30

5

19

LINDQUIST Magnus

Kungl Värmlands Reg SF

14:30

6

9

GUSTAFSSON Johan

Bromma-Solna Skyttefören (ST)

14:30

7

16

AHLESVED Stefan

Karlstad-Ulvsby Skyttefö (VÄ)

14:30

8

15

OLSSON Karl

Eskilstuna Skytteförenin (SÖ)

14:30

9

14

JÖNSSON Kim

Furulunds Skytteförening (SK)

14:30

10

17

JANSSON Andreas

Gimo Skytteförening (UP)

14:30

11

12

KLEMMEDSSON Oscar

Christianstads Skyttesäl (SK)

14:30

12

10

ERIKSSON Kjell

Karlshamns Skytteförenin (BL)

14:30

13

1

HAGENSTAM Kenneth

Bromma-Solna Skyttefören (ST)

14:30

14

7

SMEDENBORN Martin

Åker-Länna Skyttegille (SÖ)

14:30

15

2

KNOBLAUCH Tim

Kungl Värmlands Reg SF

14:30

16

6

GÄRDESTAM Mathias

Karlstad-Ulvsby Skyttefö (VÄ)

14:30

17

8

KNOBLAUCH Bo

Karlstad-Ulvsby Skyttefö (VÄ)

14:30

18

4

BENGTSSON Stefan

Ludvika Skytteförening (DA)

14:30

19

3

LINDBLAD Jan

Dalstorps Skytteförening (VG)

50M 3x40/3x20 junior

  -

Tavla

St.nr

Namn

Förening

Klass

11:30

2

46

HENRICSSON Anders

Linköpings Skytteförenin (ÖS)

HJ

11:30

3

34

GRYDÉN William

Vaksala Skytteförening (UP)

HJ

11:30

4

49

WÄSSMAN Oscar

Björksta Ungdomsskyttefö (VM)

HJ

11:30

5

43

JOGMARK Niklas

Furulunds Skytteförening (SK)

HJ

11:30

6

48

JOHANSSON Albin

Lekvattnet-Torsby Skytte (VÄ)

HJ

11:30

7

52

OSCARSSON Dennis

Furulunds Skytteförening (SK)

HJ

11:30

8

51

BRUCE Oliver

Kristinehamns Skytteföre (VÄ)

HJ

11:30

9

44

LARSSON Alexander

Ludvika Skytteförening (DA)

HJ

11:30

10

50

SÖDERLUND Emanuel

Kristinehamns Skytteföre (VÄ)

HJ

11:30

11

47

SAHLIN Erik

I 16/LV 6 Skytteförening (HA)

HJ

11:30

13

37

BERGLUND Amanda

Ludvika Skytteförening (DA)

DJ

11:30

14

41

STAFÅS Malin

Skoga-Ekshärads Skyttefö (VÄ)

DJ

11:30

15

36

EDVARDSSON Alma

Trollhättebygdens Sports (VS)

DJ

11:30

16

39

ROSELL Louise

Algutsrums Skytteförenin (SM)

DJ

11:30

17

40

HJELM Mathilda

Gullabo Skytteförening (SM)

DJ

11:30

18

42

ENGLUND Nina

Gefle Frivilliga Skarpsk (GÄ)

DJ

11:30

19

38

ANDERSSON Johanna

Jönköpings Skyttegille (SM)

DJ

Skriv ut

Sponsorer

mimax solutions
Miljöbolaget
Ricoh IT partner i Kristinehamn
 
 
 

Välkomna till Kristinehamn

KristinehamnThe Paris look"be inspired"

Kristinehamn skytteförening har en drygt hundraårig historia och har på senare år haft nöjet att arrangera ett flertal SM tävlingar ofta då tillsammans med Storfors skytteförening och i år är inget undantag. Föreningarna har åter fått i uppdrag av Svenska Skyttesportförbundet att arrangera SM-Veckan i gevärsskytte 2018. Arrangemanget kommer förutom ovanstående föreningar att delarrangeras av Svenska Skyttesportförbundets gevärssektion.
Kristinehamns ursprung var den hamn- och marknadsplats som uppstod kring den bro över Varnan där riksvägen mellan Sverige och Norge passerade. År 1642 fick Kristinehamn sina stadsprivilegier av drottning Kristina under namnet Christinehamn (uppkallad efter henne). Kristinehamns flytande stadsvapen, ”Christine af Bro”, finns idag att beskåda i den inre hamnen.
Utöver tävlingen finns mycket att uppleva, se och göra i Kristinehamn och vi vill tipsa om några besöksmål och arrangemang just under SM-veckan.

  • Längs det drygt 4 km långa inloppet till hamnen finns småbåtshamn, camping samt mat och glasskiosker. I norr vid den inre hamnen vilar Kristinehamns flytande stadsvapen, ”Christine af Bro” och vid den södra udden till inloppet står sedan 1965 Pablo Picassos 15 meter höga monumentalskulptur av hans hustru Jacqueline.
  • Vänerskärgården – under sommaren går turbåtar ut till flera vackra öar, du kan ta med dig en picknick, vandra, bada, fiska och njuta av vårt storslagna innanhav!
  • Kristinadagen 24 juli – Drottning Kristina namngav staden Kristinehamn och det firar vi på hennes namnsdag i centrum. Programmet innehåller riduppvisningar, parad, häst- och vagn och många fler aktiviteter.
  • Musik för alla smaker – kom redan på fredagen innan tävlingen startar, då anordnas Bluesfesten i Kristinehamn, vid Ölme Diversehandel. Eller gå på Sveriges största sommarturné, Diggiloo på Sannavallen 28 juli.
  • Smaka på Kristinehamn – besök en gårdsbutik eller fira en seger på restaurang, vi har många som jobbar med närproducerade varor och mathantverk i Kristinehamn.

Fler tips hittar ni på visitkristinehamn.se och Kristinehamns turistbyrå turist@kristinehamn.se hjälper er gärna med frågor både före, under och efter arrangemanget!
I Kristinehamn gillar vi idrott och är stolta över våra föreningar, däribland Kristinehamns Skytteklubb. Vi är mycket glada över att tillsammans stå värd för årets SM-vecka och hälsar alla deltagare och medresenärer varmt välkomna!

Vänliga hälsningar

Ulrika Ganterud Evermark 
Turistchef Kristinehamns kommun

Björn Bruce
Projektledare SM-Veckan 2018

Läs mer