Startlista Korthåll Ställning 28/7 Uppdaterad 20/7

Ladda ner som pdf fil

SM 2018
Ställning
Skjutlag 1 Skjuttid 09:00
Tavla Klass Namn Klubb
1 K Veteran Thomas Qwist Tyringe Skyttgille (Sk)
2 K Veteran Göran Berkelund Södertelge Skyttegille (St)
3 K Veteran Peter Fransson Algutsrums Skytteförening (Sm)
4 K Veteran Bo Dahlén Finspongs Skyttegille (Ös)
5 K Veteran Christer Berntsson Varbergs Skytteförening (Ha)
6 K Veteran Peter Berkelund Åtvids Skyttegille (Ös)
7 K Veteran Christer Fritiofsson Tämta Skyttegille (Vg)
8 K Veteran Åke Arbrink Rosersbergs Skytteförening (St)
9 K Veteran Kjell Pettersson Västerås Frivilliga Skarp (Vm)
10 K Veteran Bo Högberg Höörs Skytteförening (Sk)
11 K Veteran Ingemar Hall Svedala-Börringe SF (Sk)
12 K Veteran Hans Yngvard Furulunds Skytteförening (Sk)
13 K Veteran Torsten Karlsson Vrenaortens Skyttegille (Sö)
14 K Veteran Margaretha Ottosson Bromma-Solna Skytteförening (St)
15 K Veteran Lars Ingesson Motala Skyttegille (Ös)
16 K Veteran Dan Eriksson Figeholms Skytteförening (Sm)
17 K Veteran Christer Pettersson Gyttorps Sportskytteklubb (Ör)
18 K Veteran Kjell Fridh Skyllbergs Skytteförening (Ör)
19 K Veteran Göran Myhrberg Öregrund-Gräsö Skytteförening (Up)
20 K Veteran Donald Johansson Ale Skytteförening (No)
21 K Veteran Ingemar Månsson Helsingborgs Skyttesällskap (Sk)
22 K Veteran Michael Normann I 16/LV 6 Skytteförening (Ha)
23 K Veteran Bo Knoblauch Karlstad-Ulvsby Skytteförening (Vä)
24 K Veteran Lars Evaldsson Göteborgs Skyttegille (Vs)
25 K Veteran Greger Ellberg Furulunds Skytteförening (Sk)
26 K Veteran Torbjörn Karlsson Vrenaortens Skyttegille (Sö)
27 K Veteran Lars Pettersson Västerås Frivilliga Skarp (Vm)
28 K Veteran Jan-Ola Olsson Öved-Östraby Skytteförening (Sk)
SM 2018
Ställning
Skjutlag 2 Skjuttid 09:45
Tavla Klass Namn Klubb
1 K Veteran Jan Nordstrand Ålems Skytteförening (Sm)
2 K Veteran Per Larsson Göteborgs Skyttegille (Vs)
3 K Veteran Ingemar Gustafsson Mariestads Skyttegille (Vg)
4 K Öppen Johanna Nyman Ängelholms Skytteförening (Sk)
5 K Öppen Michael Svensson Finspongs Skyttegille (Ös)
6 K Öppen Mikael Andersson Gamleby Skyttegille (Sm)
7 K Öppen Mikael Berkelund Åtvids Skyttegille (Ös)
8 K Öppen Anders Petersson Älmhults Skytteförening (Sm)
9 K Öppen Marcus Heinemark Norrköpings Skyttgille (Ös)
10 K Öppen Olof Johansson Upphärads Skyttegille (Vs)
11 K Öppen Caroline Törnvall Ultuna Skytteförening (Up)
12 K Öppen Casper Fredriksson Ramselefors Skytteförening (Vb)
13 K Öppen Emelie Johansson Christianstads Skyttegille (Sk)
14 K Öppen Filip Andersson Västerås Frivilliga Skarp (Vm)
15 K Öppen Johanna Andersson Jönköpings Skyttegille (Sm)
16 K Öppen Anders Hansson Öved-Östraby Skytteförening (Sk)
17 K Öppen Linda Bergman Ununge Skytteförening (St)
18 K Öppen Robbin Torstensson Falköpings Skyttegille (Vg)
19 K Öppen Erik Sahlin I 16/LV 6 Skytteförening (Ha)
20 K Öppen Martin Smedenborn Åker-Länna Skyttegille (Sö)
21 K Öppen Stefan Bengtsson Ludvika Skytteförening (Da)
22 K Öppen Niklas Jogmark Furulunds Skytteförening (Sk)
23 K Öppen Maria Johansson Motala Skyttegille (Ös)
24 K Öppen Karl Olsson Eskilstuna Skytteförening (Sö)
25 K Öppen Marie Jannesson Össjö Skytteförening (Sk)
26 K Öppen Erik Karlsson Arboga Skyttegille (Vm)
27 K Öppen Dennis Oscarsson Furulunds Skytteförening (Sk)
28 K Öppen Henrik Bengtsson Svedala-Börringe SF (Sk)
SM 2018
Ställning
Skjutlag 3 Skjuttid 10:25
Tavla Klass Namn Klubb
1 K Öppen Jan Moss Hagfors Skyttegille (Vä)
2 K Öppen Sofie Wetter Arboga Skyttegille (Vm)
3 K Öppen Tom Nordquist Svedala-Börringe SF (Sk)
4 K Öppen Viktor Webeklint Furulunds Skytteförening (Sk)
5 K Veteran Olle Gabrielsson Rommeheds Skytteförening (Da)
6 K Öppen Emil Björndahl Kvistbro Skytteförening (Ör)
7 K Öppen Daniel Arketeg Kristinehamns Skytteförening (Vä)
8 K Öppen Andreas Lindell Össjö Skytteförening (Sk)
9 K Öppen Johanna Nilsson Edsbjörke Skytteförening (Vä)
10 K Öppen Mikael Nilsson Bromma-Solna Skytteförening (St)
11 K Öppen Roger Adermark Österhaninge Skytteförening (St)
12 K Öppen Agnes Svedberg Björksta Ungdomsskytteförening (Vm)
13 K Öppen Mathilda Hjelm Kalmar/Läckeby Skytteklubb (Sm)
14 K Öppen Jennifer Gustafsson Ramselefors Skytteförening (Vb)
15 K Öppen Johanna Klemmedsson Christianstads Skyttegille (Sk)
16 K Öppen Kevin Arnmark Västerås Frivilliga Skarp (Vm)
17 K Öppen Andreas Christensson Vellinge Skytteklubb (Sk)
18 K Öppen Tommy Westlund Mariestads Skyttegille (Vg)
19 K Öppen Amanda Berglund Ludvika Skytteförening (Da)
20 K Öppen Mathias Gärdestam Karlstad-Ulvsby Skytteförening (Vä)
21 K Öppen Linn Holgersson Öved-Östraby Skytteförening (Sk)
22 K Öppen Elin Brask Eda Skyttegille (Vä)
23 K Öppen Camilla Oskarsson Dagstorp-Lilla Harrie Skf (Sk)
24 K Öppen Berit Olsson Öved-Östraby Skytteförening (Sk)
25 K Öppen Camilla Grydén Vaksala Skytteförening (Up)
SM 2018
Ställning
Skjutlag 4 Skjuttid 11:10
Tavla Klass Namn Klubb
1 K Öppen Fredrik Sandberg Storfors Skytteförening (Vä)
2 K Öppen Alma Edvardsson Upphärads Skyttegille (Vs)
3 K Öppen Daniel Malmqvist Vellinge Skytteklubb (Sk)
4 K Öppen Roger Strandh Mariestads Skyttegille (Vg)
5 K Öppen Sven Fäldt Storfors Skytteförening (Vä)
6 K Öppen Mattias Jogmark Furulunds Skytteförening (Sk)
7 K Öppen Roland Berg Motala Skyttegille (Ös)
8 K Öppen Samuel Petersson Öregrund-Gräsö Skytteförening (Up)
9 K Öppen Daniel Sundquist Aspa-Gusselby Skytteförening (Ör)
10 K Öppen Stefan Lundgren Nedre Ullerud Skytteförening (Vä)
11 K Öppen Tim Knoblauch Kungl Värmlands Reg SF (Vä)
12 K Öppen William Grydén Vaksala Skytteförening (Up)
13 K Öppen Katrine Begby-Hansson Öved-Östraby Skytteförening (Sk)
14 K Öppen Johan Larsson Storfors Skytteförening (Vä)
15 K Öppen Maja Lindberg Ramselefors Skytteförening (Vb)
16 K Öppen Gustaf Pettersson Västerås Frivilliga Skarp (Vm)
17 K Öppen Ida Losbjer Arboga Skyttegille (Vm)
18 K Öppen Niklas Moberg Finspongs Skyttegille (Ös)
19 K Öppen Anna Eklöf Storfors Skytteförening (Vä)
20 K Öppen Oliver Bruce Kristinehamns Skytteförening (Vä)
21 K Öppen Johan Gustavsson Karlstad-Ulvsby Skytteförening (Vä)
22 K Öppen Magnus Lindquist Kungl Värmlands Reg SF (Vä)
23 K Öppen Ida Andersson Jönköpings Skyttegille (Sm)
24 K Öppen Henrik Olsson Öved-Östraby Skytteförening (Sk)

Skriv ut

Sponsorer

mimax solutions
Miljöbolaget
Ricoh IT partner i Kristinehamn
 
 
 

Välkomna till Kristinehamn

KristinehamnThe Paris look"be inspired"

Kristinehamn skytteförening har en drygt hundraårig historia och har på senare år haft nöjet att arrangera ett flertal SM tävlingar ofta då tillsammans med Storfors skytteförening och i år är inget undantag. Föreningarna har åter fått i uppdrag av Svenska Skyttesportförbundet att arrangera SM-Veckan i gevärsskytte 2018. Arrangemanget kommer förutom ovanstående föreningar att delarrangeras av Svenska Skyttesportförbundets gevärssektion.
Kristinehamns ursprung var den hamn- och marknadsplats som uppstod kring den bro över Varnan där riksvägen mellan Sverige och Norge passerade. År 1642 fick Kristinehamn sina stadsprivilegier av drottning Kristina under namnet Christinehamn (uppkallad efter henne). Kristinehamns flytande stadsvapen, ”Christine af Bro”, finns idag att beskåda i den inre hamnen.
Utöver tävlingen finns mycket att uppleva, se och göra i Kristinehamn och vi vill tipsa om några besöksmål och arrangemang just under SM-veckan.

  • Längs det drygt 4 km långa inloppet till hamnen finns småbåtshamn, camping samt mat och glasskiosker. I norr vid den inre hamnen vilar Kristinehamns flytande stadsvapen, ”Christine af Bro” och vid den södra udden till inloppet står sedan 1965 Pablo Picassos 15 meter höga monumentalskulptur av hans hustru Jacqueline.
  • Vänerskärgården – under sommaren går turbåtar ut till flera vackra öar, du kan ta med dig en picknick, vandra, bada, fiska och njuta av vårt storslagna innanhav!
  • Kristinadagen 24 juli – Drottning Kristina namngav staden Kristinehamn och det firar vi på hennes namnsdag i centrum. Programmet innehåller riduppvisningar, parad, häst- och vagn och många fler aktiviteter.
  • Musik för alla smaker – kom redan på fredagen innan tävlingen startar, då anordnas Bluesfesten i Kristinehamn, vid Ölme Diversehandel. Eller gå på Sveriges största sommarturné, Diggiloo på Sannavallen 28 juli.
  • Smaka på Kristinehamn – besök en gårdsbutik eller fira en seger på restaurang, vi har många som jobbar med närproducerade varor och mathantverk i Kristinehamn.

Fler tips hittar ni på visitkristinehamn.se och Kristinehamns turistbyrå turist@kristinehamn.se hjälper er gärna med frågor både före, under och efter arrangemanget!
I Kristinehamn gillar vi idrott och är stolta över våra föreningar, däribland Kristinehamns Skytteklubb. Vi är mycket glada över att tillsammans stå värd för årets SM-vecka och hälsar alla deltagare och medresenärer varmt välkomna!

Vänliga hälsningar

Ulrika Ganterud Evermark 
Turistchef Kristinehamns kommun

Björn Bruce
Projektledare SM-Veckan 2018

Läs mer