Startlista Korthåll liggande Fredag 27/7 Uppdaterad 25/7

SM 2018
Liggande
Skjutlag 1 Skjuttid 09:00
Tavla Klass Namn Klubb
1 KL Öppen Johanna Nyman Ängelholms Skytteförening (Sk)
2 KL Öppen Emil Alakulju Nyköpings Skyttegille (Sö)
3 KL Öppen Per Johansson Sjuhäradsbygdens SSK (Vg)
4 KL Öppen Mikael Andersson Gamleby Skyttegille (Sm)
5 KL Öppen Anders Petersson Älmhults Skytteförening (Sm)
6 KL Öppen Marcus Heinemark Norrköpings Skyttgille (Ös)
7 KL Öppen Peter Grenander Ystads Skyttegille (Sk)
8 KL Öppen Olof Johansson Upphärads Skyttegille (Vs)
9 KL Öppen Caroline Törnvall Ultuna Skytteförening (Up)
10 KL Öppen Casper Fredriksson Ramselefors Skytteförening (Vb)
11 KL Öppen Berith Danielsson Gullabo Skytteförening (Sm)
12 KL Öppen Johanna Klemmedsson Christianstads Skyttegille (Sk)
13 KL Öppen Tom Nordquist Svedala-Börringe SF (Sk)
14 KL Öppen Viktor Webeklint Furulunds Skytteförening (Sk)
15 KL Öppen Martin Johansson Västerås Frivilliga Skarp (Vm)
16 KL Öppen Andreas Christensson Vellinge Skytteklubb (Sk)
17 KL Öppen Mikael Nilsson Bromma-Solna Skytteförening (St)
18 KL Öppen Roger Adermark Österhaninge Skytteförening (St)
19 KL Öppen Agnes Svedberg Björksta Ungdomsskytteförening (Vm)
20 KL Öppen Mikael Eriksson Lindome-Kungsbacka Skf (Ha)
21 KL Öppen Samuel Petersson Öregrund-Gräsö Skytteförening (Up)
22 KL Öppen Philip Lundqvist Vaksala Skytteförening (Up)
23 KL Öppen Anders Magnusson Ålems Skytteförening (Sm)
24 KL Öppen Stefan Önerud Almunge-Länna Skytteförening (Up)
25 KL Öppen Anders Hansson Öved-Östraby Skytteförening (Sk)
26 KL Öppen Richard Lindberg Gefle Frivilliga Skarpsk (Gä)
27 KL Öppen Emil Björndahl Kvistbro Skytteförening (Ör)
28 KL Öppen Axel Djupenström Gefle Frivilliga Skarpsk (Gä)
SM 2018
Liggande
Skjutlag 2 Skjuttid 09:40
Tavla Klass Namn Klubb
1 KL Öppen Emelie Johansson Christianstads Skyttegille (Sk)
2 KL Öppen Filip Andersson Västerås Frivilliga Skarp (Vm)
3 KL Öppen Patrik Andreasson Ystads Skyttegille (Sk)
4 KL Öppen Henrik Bengtsson Svedala-Börringe SF (Sk)
5 KL Öppen William Grydén Vaksala Skytteförening (Up)
6 KL Öppen Malin Svedberg Björksta Ungdomsskytteförening (Vm)
7 KL Öppen Edvin Jeansson Mönsterås Skytteförening (Sm)
8 KL Öppen Fanny Börjesson Ålems Skytteförening (Sm)
9 KL Öppen Johan Ottosson Ingelstad Skytteklubb (Sm)
10 KL Öppen Berit Olsson Öved-Östraby Skytteförening (Sk)
11 KL Öppen Erik Lindberg Dagstorp-Lilla Harrie Skf (Sk)
12 KL Öppen Ann-Sofie Wendle Almunge-Länna Skytteförening (Up)
13 KL Öppen Eddie Linander Gefle Frivilliga Skarpsk (Gä)
14 KL Öppen Daniel Malmqvist Vellinge Skytteklubb (Sk)
15 KL Öppen Mattias Jogmark Furulunds Skytteförening (Sk)
16 KL Öppen Erik Karlsson Arboga Skyttegille (Vm)
17 KL Öppen Marie Jannesson Össjö Skytteförening (Sk)
18 KL Öppen Mia Larsson Christianstads Skyttegille (Sk)
19 KL Öppen Maja Lindberg Ramselefors Skytteförening (Vb)
20 KL Öppen Dennis Oscarsson Furulunds Skytteförening (Sk)
21 KL Öppen Ida Losbjer Arboga Skyttegille (Vm)
22 KL Öppen Mathilda Hjelm Kalmar/Läckeby Skytteklubb (Sm)
23 KL Öppen Åke Gustafsson Almunge-Länna Skytteförening (Up)
24 KL Öppen Molly Persson Mönsterås Skytteförening (Sm)
25 KL Öppen Andreas Lindell Össjö Skytteförening (Sk)
26 KL Öppen Magnus Sträng Arboga Skyttegille (Vm)
27 KL Öppen Patrik Johansson Upphärads Skyttegille (Vs)
28 KL Öppen Linda Bergman Ununge Skytteförening (St)
SM 2018
Liggande
Skjutlag 3 Skjuttid 10:20
Tavla Klass Namn Klubb
1 KL Öppen Niklas Moberg Finspongs Skyttegille (Ös)
2 KL Öppen Erik Alakulju Nyköpings Skyttegille (Sö)
3 KL Öppen Roger Strandh Mariestads Skyttegille (Vg)
4 KL Öppen Gustaf Pettersson Västerås Frivilliga Skarp (Vm)
5 KL Öppen Oskar Larsson Christianstads Skyttegille (Sk)
6 KL Öppen Michael Svensson Finspongs Skyttegille (Ös)
7 KL Öppen Malin Stafås Skoga-Ekshärads Skyttförening (Vä)
8 KL Öppen Alexander Skau Arvika Skyttegille (Vä)
9 KL Öppen Daniel Sundquist Aspa-Gusselby Skytteförening (Ör)
10 KL Öppen Stefan Lundgren Nedre Ullerud Skytteförening (Vä)
11 KL Öppen Ronja Haag Kristinehamns Skytteförening (Vä)
12 KL Öppen Robert Carlsson Trollhättans Skarpsk (Vg)
13 KL Öppen Oscar Johansson Jönköpings Skyttegille (Sm)
14 KL Öppen Henrik Olsson Öved-Östraby Skytteförening (Sk)
15 KL Öppen Johan Gustavsson Karlstad-Ulvsby Skytteförening (Vä)
16 KL Öppen Magnus Lindquist Kungl Värmlands Reg SF (Vä)
17 KL Öppen Gustav Magnusson Ålems Skytteförening (Sm)
18 KL Öppen Emma Holmer Arboga Skyttegille (Vm)
19 KL Öppen Niklas Jogmark Furulunds Skytteförening (Sk)
20 KL Öppen Robin Andersson Motala Skyttegille (Ös)
21 KL Öppen Fredrik Ingelmark Arboga Skyttegille (Vm)
22 KL Öppen Johanna Andersson Jönköpings Skyttegille (Sm)
23 KL Öppen Oliver Bruce Kristinehamns Skytteförening (Vä)
24 KL Öppen Mikael Berkelund Åtvids Skyttegille (Ös)
25 KL Öppen Jesper Nilsson Arvika Skyttegille (Vä)
26 KL Öppen Lina Lindström Gefle Frivilliga Skarpsk (Gä)
27 KL Öppen Peter U Larsson Vaksala Skytteförening (Up)
28 KL Öppen Katrine Begby-Hansson Öved-Östraby Skytteförening (Sk)
SM 2018
Liggande
Skjutlag 4 Skjuttid 11:00
Tavla Klass Namn Klubb
1 KL Öppen Robbin Torstensson Falköpings Skyttegille (Vg)
2 KL Öppen Lars Magnusson Skillingmarks Skyttegille (Vä)
3 KL Öppen Martin Smedenborn Åker-Länna Skyttegille (Sö)
4 KL Öppen Stefan Bengtsson Ludvika Skytteförening (Da)
5 KL Öppen Mathias Gärdestam Karlstad-Ulvsby Skytteförening (Vä)
6 KL Öppen Ida Andersson Jönköpings Skyttegille (Sm)
7 KL Öppen Niclas Eriksson Kristinehamns Skytteförening (Vä)
8 KL Öppen Håkan Eriksson Nedre Ullerud Skytteförening (Vä)
9 KL Öppen Moa Nilsson Arvika Skyttegille (Vä)
10 KL Öppen Anton Lind Skoga-Ekshärads Skyttförening (Vä)
11 KL Öppen Sofie Wetter Arboga Skyttegille (Vm)
12 KL Öppen Maria Johansson Motala Skyttegille (Ös)
13 KL Öppen Martin Oscarsson Furulunds Skytteförening (Sk)
14 KL Öppen Tommy Westlund Mariestads Skyttegille (Vg)
15 KL Öppen Alma Edvardsson Upphärads Skyttegille (Vs)
16 KL Öppen Erik Andersson Ålems Skytteförening (Sm)
17 KL Öppen Mikael Johansson Jönköpings Skyttegille (Sm)
18 KL Öppen Linn Holgersson Öved-Östraby Skytteförening (Sk)
19 KL Öppen Elin Brask Eda Skyttegille (Vä)
20 KL Öppen Tim Knoblauch Kungl Värmlands Reg SF (Vä)
21 KL Öppen Viktor Klemmedsson Christianstads Skyttegille (Sk)
22 KL Öppen Fredrik Sandberg Storfors Skytteförening (Vä)
23 KL Öppen Johanna Nilsson Edsbjörke Skytteförening (Vä)
24 KL Öppen Håkan Hertzman Gullabo Skytteförening (Sm)
25 KL Öppen Camilla Oskarsson Dagstorp-Lilla Harrie Skf (Sk)
26 KL Öppen Johannes Mattsson Tierp-Tolfta Skytteförening (Up)
27 KL 15 Selma Carlsson Beteds Skytteförening (Vä)
SM 2018
Liggande
Skjutlag 5 Skjuttid 11:40
Tavla Klass Namn Klubb
1 KL Öppen Jan Moss Hagfors Skyttegille (Vä)
2 KL Öppen Karl Olsson Eskilstuna Skytteförening (Sö)
3 KL Öppen Sven Fäldt Storfors Skytteförening (Vä)
4 KL Öppen Åke Larsson Christianstads Skyttegille (Sk)
5 KL Öppen Kevin Arnmark Västerås Frivilliga Skarp (Vm)
6 KL Öppen Tobias Hillqvist Mariestads Skyttegille (Vg)
7 KL Öppen Thomas Jogmark Furulunds Skytteförening (Sk)
8 KL Öppen Johan Larsson Storfors Skytteförening (Vä)
9 KL Öppen Roland Berg Motala Skyttegille (Ös)
10 KL Öppen Sebastian Lennrud Arboga Skyttegille (Vm)
11 KL Öppen Mattias Lind Skoga-Ekshärads Skyttförening (Vä)
12 KL Öppen Håkan Nilsson Arvika Skyttegille (Vä)
13 KL Öppen Noelle Fessé Gefle Frivilliga Skarpsk (Gä)
14 KL Öppen Daniel Arketeg Kristinehamns Skytteförening (Vä)
15 KL Öppen Camilla Grydén Vaksala Skytteförening (Up)
16 KL Öppen Kasper Fingal Ålems Skytteförening (Sm)
17 KL Öppen Anna Eklöf Storfors Skytteförening (Vä)
18 KL Veteran Ingemar Månsson Helsingborgs Skyttesällskap (Sk)
19 KL Veteran Thomas Qwist Tyringe Skyttgille (Sk)
20 KL Veteran Göran Berkelund Södertelge Skyttegille (St)
21 KL Veteran Peter Fransson Algutsrums Skytteförening (Sm)
22 KL Veteran Östen Tarland Löberöds Skytteförening (Sk)
23 KL Veteran Sölve Phil Finspongs Skyttegille (Ös)
24 KL Veteran Jörgen Pettersson Örsundsbro Skytteförening (Up)
25 KL Veteran Lennart Högenberg Sjuhäradsbygdens SSK (Vg)
26 KL Öppen Hampus Ohlström Tierp-Tolfta Skytteförening (Up)
27 KL Öppen Amanda Berglund Ludvika Skytteförening (Da)
SM 2018
Liggande
Skjutlag 6 Skjuttid 12:20
Tavla Klass Namn Klubb
1 KL Veteran Bo Dahlén Finspongs Skyttegille (Ös)
2 KL Veteran Christer Berntsson Varbergs Skytteförening (Ha)
3 KL Veteran Sören Fredriksson Örsundsbro Skytteförening (Up)
4 KL Veteran Anne-Sofie Lundquist Ultuna Skytteförening (Up)
5 KL Veteran Stefan Andersson Västerås Frivilliga Skarp (Vm)
6 KL Veteran Åke Arbrink Rosersbergs Skytteförening (St)
7 KL Veteran Kjell Pettersson Västerås Frivilliga Skarp (Vm)
8 KL Veteran Ingemar Gustafsson Mariestads Skyttegille (Vg)
10 KL Veteran Bo Högberg Höörs Skytteförening (Sk)
11 KL Veteran Hans Yngvard Furulunds Skytteförening (Sk)
12 KL Veteran Torsten Karlsson Vrenaortens Skyttegille (Sö)
13 KL Veteran Margaretha Ottosson Bromma-Solna Skytteförening (St)
14 KL Veteran Jan Lorin Motala Skyttegille (Ös)
15 KL Veteran Hans Hägglund Skultuna Skytteförening (Vm)
16 KL Veteran Dan Wetter Arboga Skyttegille (Vm)
17 KL Veteran Christer Pettersson Gyttorps Sportskytteklubb (Ör)
18 KL Veteran Mats Gustavsson Tvååkers Skyttegille (Ha)
19 KL Veteran Alf Sellin Björksta Ungdomsskytteförening (Vm)
20 KL Veteran Christer Jansson Rasbo Skytteförening (Up)
21 KL Veteran Kjell Fridh Skyllbergs Skytteförening (Ör)
22 KL Veteran Stefan Jakobsson Göteborgs Skyttegille (Vs)
23 KL Veteran Johan Lindberg Dagstorp-Lilla Harrie Skf (Sk)
24 KL Veteran Per Larsson Göteborgs Skyttegille (Vs)
25 KL Veteran Lennart Pree Stockholms Amatör Förening (St)
26 KL Veteran Olle Gabrielsson Rommeheds Skytteförening (Da)
SM 2018
Liggande
Skjutlag 7 Skjuttid 13:00
Tavla Klass Namn Klubb
1 KL Veteran Aimo Pekkala Skyllbergs Skytteförening (Ör)
2 KL Veteran Göran Myhrberg Öregrund-Gräsö Skytteförening (Up)
3 KL Veteran Donald Johansson Ale Skytteförening (No)
4 KL Veteran Lars Evaldsson Göteborgs Skyttegille (Vs)
5 KL Veteran Michael Normann I 16/LV 6 Skytteförening (Ha)
6 KL Veteran Bo Knoblauch Karlstad-Ulvsby Skytteförening (Vä)
7 KL Veteran Jan Nordstrand Ålems Skytteförening (Sm)
8 KL Veteran Jan-Ola Olsson Öved-Östraby Skytteförening (Sk)
9 KL Veteran Kent Nilsson Göteborgs Skyttegille (Vs)
10 KL Veteran Lars Ingesson Motala Skyttegille (Ös)
11 KL Veteran Dan Eriksson Figeholms Skytteförening (Sm)
12 KL Veteran Jan Norlander Skultuna Skytteförening (Vm)
13 KL Veteran Gun Tarland Löberöds Skytteförening (Sk)
14 KL Veteran Lars Pettersson Västerås Frivilliga Skarp (Vm)
15 KL Veteran Per Strandh Mariestads Skyttegille (Vg)
16 KL Veteran Greger Ellberg Furulunds Skytteförening (Sk)
17 KL Veteran Torbjörn Karlsson Vrenaortens Skyttegille (Sö)
SM 2018
Liggande
Skjutlag 8 Skjuttid 13:40
Tavla Klass Namn Klubb
1 KL Veteran Peter Berkelund Åtvids Skyttegille (Ös)
2 KL Veteran Christer Fritiofsson Tämta Skyttegille (Vg)
3 KL Veteran Per-Erik Andersson Norrköpings Skyttgille (Ös)
4 KL Veteran Jan-Erik Fäldt Storfors Skytteförening (Vä)
5 KL Veteran Arne Korsbäck Skultuna Skytteförening (Vm)
6 KL Veteran Lars Jansson Göteborgs Skyttegille (Vs)
7 KL 15 Wilma Svensson Ingelstad Skytteklubb (Sm)
8 KL 15 Anton Salomonsson Barkåkra-Hjärnarps Skyttegille (Vg)
9 KL 15 Mathilda Pettersson Bjärke Skytteförening (Vg)
10 KL 15 Jennifer Gustafsson Ramselefors Skytteförening (Vb)
11 KL 15 Philip Hillqvist Mariestads Skyttegille (Vg)
12 KL 15 Edwin Pihl Motala Skyttegille (Ös)
13 KL 15 Therese Bråten Skillingmarks Skyttegille (Vä)
14 KL 15 Frida Börjesson Ålems Skytteförening (Sm)
15 KL 15 Sanna Svärd-Paulsson Ingelstad Skytteklubb (Sm)
16 KL 15 Clara Gustafsson Lekvattnet-Torsby Skf (Vä)
17 KL 15 Jessica Lindberg Tvååkers Skyttegille (Ha)
18 KL 15 Annie Lindberg Dagstorp-Lilla Harrie Skf (Sk)

Skriv ut

Sponsorer

mimax solutions
Miljöbolaget
Ricoh IT partner i Kristinehamn
 
 
 

Välkomna till Kristinehamn

KristinehamnThe Paris look"be inspired"

Kristinehamn skytteförening har en drygt hundraårig historia och har på senare år haft nöjet att arrangera ett flertal SM tävlingar ofta då tillsammans med Storfors skytteförening och i år är inget undantag. Föreningarna har åter fått i uppdrag av Svenska Skyttesportförbundet att arrangera SM-Veckan i gevärsskytte 2018. Arrangemanget kommer förutom ovanstående föreningar att delarrangeras av Svenska Skyttesportförbundets gevärssektion.
Kristinehamns ursprung var den hamn- och marknadsplats som uppstod kring den bro över Varnan där riksvägen mellan Sverige och Norge passerade. År 1642 fick Kristinehamn sina stadsprivilegier av drottning Kristina under namnet Christinehamn (uppkallad efter henne). Kristinehamns flytande stadsvapen, ”Christine af Bro”, finns idag att beskåda i den inre hamnen.
Utöver tävlingen finns mycket att uppleva, se och göra i Kristinehamn och vi vill tipsa om några besöksmål och arrangemang just under SM-veckan.

  • Längs det drygt 4 km långa inloppet till hamnen finns småbåtshamn, camping samt mat och glasskiosker. I norr vid den inre hamnen vilar Kristinehamns flytande stadsvapen, ”Christine af Bro” och vid den södra udden till inloppet står sedan 1965 Pablo Picassos 15 meter höga monumentalskulptur av hans hustru Jacqueline.
  • Vänerskärgården – under sommaren går turbåtar ut till flera vackra öar, du kan ta med dig en picknick, vandra, bada, fiska och njuta av vårt storslagna innanhav!
  • Kristinadagen 24 juli – Drottning Kristina namngav staden Kristinehamn och det firar vi på hennes namnsdag i centrum. Programmet innehåller riduppvisningar, parad, häst- och vagn och många fler aktiviteter.
  • Musik för alla smaker – kom redan på fredagen innan tävlingen startar, då anordnas Bluesfesten i Kristinehamn, vid Ölme Diversehandel. Eller gå på Sveriges största sommarturné, Diggiloo på Sannavallen 28 juli.
  • Smaka på Kristinehamn – besök en gårdsbutik eller fira en seger på restaurang, vi har många som jobbar med närproducerade varor och mathantverk i Kristinehamn.

Fler tips hittar ni på visitkristinehamn.se och Kristinehamns turistbyrå turist@kristinehamn.se hjälper er gärna med frågor både före, under och efter arrangemanget!
I Kristinehamn gillar vi idrott och är stolta över våra föreningar, däribland Kristinehamns Skytteklubb. Vi är mycket glada över att tillsammans stå värd för årets SM-vecka och hälsar alla deltagare och medresenärer varmt välkomna!

Vänliga hälsningar

Ulrika Ganterud Evermark 
Turistchef Kristinehamns kommun

Björn Bruce
Projektledare SM-Veckan 2018

Läs mer