Startlista Fält Söndag 29/7 Uppdaterad 25/7

Ladda ner som pdf fil

SM 2018
KH Fält
Patrull 1 Skjuttid 09:00
Figur Klass Namn Klubb
1 KF Öppen Anders Petersson Älmhults Skytteförening (Sm)
2 KF Öppen Åke Gustafsson Almunge-Länna Skytteförening (Up)
3 KF Öppen Mikael Nilsson Bromma-Solna Skytteförening (St)
4 KF Veteran Göran Hägg Bälgvikens Skytteförening (Sö)
5 KF Öppen Camilla Oskarsson Dagstorp-Lilla Harrie Skf (Sk)
6 KF Veteran Lars-Erik Larsson Falkebergs Skytteförening (Ha)
7 KF Veteran Bo Forsberg Moälven/Modo Skytteförening (Vn)
8 KF Öppen Emil Bergström Härnösands Skytteförening (Vn)
SM 2018
KH Fält
Patrull 2 Skjuttid 09:20
Figur Klass Namn Klubb
1 KF Öppen Ann-Sofie Wendle Almunge-Länna Skytteförening (Up)
2 KF15 Mathilda Pettersson Bjärke Skytteförening (Vg)
3 KF V Ligg Alf Wendle Almunge-Länna Skytteförening (Up)
4 KF Öppen Ingemar Månsson Helsingborgs Skyttesällskap (Sk)
5 KF V Ligg Olof Danielsson Bjärke Skytteförening (Vg)
6 KF Veteran Bosse Johansson Härnösands Skytteförening (Vn)
7 KF Veteran Bo Högberg Höörs Skytteförening (Sk)
8 KF V Ligg Östen Tarland Löberöds Skytteförening (Sk)
SM 2018
KH Fält
Patrull 3 Skjuttid 09:40
Figur Klass Namn Klubb
1 KF Öppen Thomas Persson Christianstads Skyttegille (Sk)
2 KF V Ligg Sölve Phil Finspongs Skyttegille (Ös)
3 KF Veteran Torbjörn Engqvist Trosa-Vagnhärad Skyttegille (Sö)
4 KF17 Oskar Kling Tvååkers Skyttegille (Ha)
5 KF Veteran Hans Ekman Trosa-Vagnhärad Skyttegille (Sö)
6 KF Öppen Roger Adermark Österhaninge Skytteförening (St)
7 KF Öppen Henrik Olsson Öved-Östraby Skytteförening (Sk)
8 KF Veteran Donald Johansson Ale Skytteförening (No)
SM 2018
KH Fält
Patrull 4 Skjuttid 10:00
Figur Klass Namn Klubb
1 KF15 Frida Börjesson Ålems Skytteförening (Sm)
2 KF Veteran Åke Arbrink Rosersbergs Skytteförening (St)
3 KF Öppen Gustav Magnusson Ålems Skytteförening (Sm)
4 KF Öppen Martin Johansson Västerås Frivilliga Skarp (Vm)
5 KF Öppen Patrik Andreasson Ystads Skyttegille (Sk)
6 KF Öppen Anders Magnusson Ålems Skytteförening (Sm)
7 KF Öppen Niklas Moberg Finspongs Skyttegille (Ös)
8 KF V Ligg Lars Evaldsson Göteborgs Skyttegille (Vs)
SM 2018
KH Fält
Patrull 5 Skjuttid 10:20
Figur Klass Namn Klubb
1 KF Öppen Johan Nilsson Almunge-Länna Skytteförening (Up)
2 KF Öppen Johanna Klemmedsson Christianstads Skyttegille (Sk)
3 KF Veteran Christer Bergström Edsbjörke Skytteförening (Vä)
4 KF Veteran Hans Yngvard Furulunds Skytteförening (Sk)
5 KF Öppen Mikael Andersson Gamleby Skyttegille (Sm)
6 KF Öppen Oscar Johansson Jönköpings Skyttegille (Sm)
7 KF Veteran Bo Knoblauch Karlstad-Ulvsby Skytteförening (Vä)
8 KF Öppen Mikael Eriksson Lindome-Kungsbacka Skf (Ha)
SM 2018
KH Fält
Patrull 6 Skjuttid 10:40
Figur Klass Namn Klubb
1 KF Veteran Gösta Hermansson Härnösands Skytteförening (Vn)
2 KF V Ligg Jan Norlander Skultuna Skytteförening (Vm)
3 KF15 Edwin Pihl Skänninge Skyttegille (Ös)
4 KF Öppen Magnus Kling Tvååkers Skyttegille (Ha)
5 KF Öppen Christer Berntsson Varbergs Skytteförening (Ha)
6 KF Veteran Stefan Andersson Västerås Frivilliga Skarp (Vm)
7 KF Veteran Peter Berkelund Åtvids Skyttegille (Ös)
8 KF Öppen Anders Hansson Öved-Östraby Skytteförening (Sk)
SM 2018
KH Fält
Patrull 7 Skjuttid 11:00
Figur Klass Namn Klubb
1 KF Öppen Mikael Berkelund Åtvids Skyttegille (Ös)
2 KF Veteran Torbjörn Karlsson Vrenaortens Skyttegille (Sö)
3 KF Öppen Magnus Villmarsson Tvååkers Skyttegille (Ha)
4 KF Öppen Jan Wallerström Almunge-Länna Skytteförening (Up)
5 KF15 Emma Holmer Arboga Skyttegille (Vm)
6 KF Öppen Viktor Klemmedsson Christianstads Skyttegille (Sk)
7 KF Veteran Peter Larsson Falkebergs Skytteförening (Ha)
8 KF Öppen Sofie Wetter Arboga Skyttegille (Vm)
SM 2018
KH Fält
Patrull 8 Skjuttid 11:20
Figur Klass Namn Klubb
1 KF Öppen Håkan Nilsson Arvika Skyttegille (Vä)
2 KF Öppen Emma Wallerström Almunge-Länna Skytteförening (Up)
3 KF Veteran Bo Dahlén Finspongs Skyttegille (Ös)
4 KF Veteran Arne Bergström Härnösands Skytteförening (Vn)
5 KF Öppen Magnus Lindquist Kungl Värmlands Reg SF (Vä)
6 KF Veteran Lars Jansson Lindome-Kungsbacka Skf (Ha)
7 KF Öppen Håkan Eriksson Nedre Ullerud Skytteförening (Vä)
8 KF Veteran Arne Korsbäck Skultuna Skytteförening (Vm)
SM 2018
KH Fält
Patrull 9 Skjuttid 11:40
Figur Klass Namn Klubb
1 KF Veteran Hans Hägglund Skultuna Skytteförening (Vm)
2 KF Öppen Roland Berg Skänninge Skyttegille (Ös)
3 KF Öppen Henrik Bengtsson Svedala-Börringe SF (Sk)
4 KF15 Jennifer Gustafsson Ramselefors Skytteförening (Vb)
5 KF Veteran Christer Pettersson Gyttorps Sportskytteklubb (Ör)
6 KF Veteran Margaretha Ottosson Bromma-Solna Skytteförening (St)
7 KF Öppen Casper Fredriksson Ramselefors Skytteförening (Vb)
8 KF Veteran Göran Olsson Hällestad-Dalby Skyttegille (Sk)
SM 2018
KH Fält
Patrull 10 Skjuttid 12:00
Figur Klass Namn Klubb
1 KF17 Malin Svedberg Björksta Ungdomsskytteförening (Vm)
2 KF Veteran Jan-Olof Svensson Edsbjörke Skytteförening (Vä)
3 KF Veteran Alf Sellin Björksta Ungdomsskytteförening (Vm)
4 KF Öppen Stefan Lundgren Nedre Ullerud Skytteförening (Vä)
5 KF Öppen Johan Gustavsson Karlstad-Ulvsby Skytteförening (Vä)
6 KF V Ligg Bertil Omark Kuivakangas Skytteförening (No)
7 KF V Ligg Valter Gustavsson Sjuhäradsbygdens SSK (Vg)
8 KF Veteran Lars Ingesson Motala Skyttegille (Ös)
SM 2018
KH Fält
Patrull 11 Skjuttid 12:20
Figur Klass Namn Klubb
1 KF Veteran Lars-Gunnar Hedström Trosa-Vagnhärad Skyttegille (Sö)
2 KF V Ligg Thomas Qwist Tyringe Skyttgille (Sk)
3 KF Veteran Christer Fritiofsson Tämta Skyttegille (Vg)
4 KF Öppen Kevin Arnmark Västerås Frivilliga Skarp (Vm)
5 KF Veteran Jörgen Pettersson Örsundsbro Skytteförening (Up)
6 KF Öppen Anders Hasselgren Trosa-Vagnhärad Skyttegille (Sö)
7 KF Öppen Thomas Magnusson Falkebergs Skytteförening (Ha)
8 KF V Ligg Bertil Ruisniemi Övertorneå Skytteförening (No)
SM 2018
KH Fält
Patrull 12 Skjuttid 12:40
Figur Klass Namn Klubb
1 KF Öppen Michael Svensson Finspongs Skyttegille (Ös)
2 KF15 Sanna Svärd-Paulsson Ingelstad Skytteklubb (Sm)
3 KF Veteran Christer Jansson Rasbo Skytteförening (Up)
4 KF Öppen Robin Andersson Skänninge Skyttegille (Ös)
5 KF Öppen Fabian Landgren Trosa-Vagnhärad Skyttegille (Sö)
6 KF Veteran Torsten Karlsson Vrenaortens Skyttegille (Sö)
7 KF Öppen Benny Svensson Värö Skytteförening (Ha)
8 Kikare Karl-Johan Kjellander Stockholms Skarp Skf (St)
SM 2018
KH Fält
Patrull 13 Skjuttid 13:00
Figur Klass Namn Klubb
1 KF17 Joakim Arnkvist Gräsmarks Skytteförening (Vä)
2 KF Veteran Sören Fredriksson Örsundsbro Skytteförening (Up)
3 KF Öppen Lars Hedlund Edsbjörke Skytteförening (Vä)
4 KF Öppen Mikael Brunell Mariefred-Kärnbo Skf (Sö)
5 KF Veteran Leif Hedlund Skultuna Skytteförening (Vm)
6 KF Öppen Rickard Gustafsson Tvååkers Skyttegille (Ha)
7 KF Öppen Jörgen Gustavsson Varbergs Skytteförening (Ha)
8 KF Öppen Magnus Larsson Älekulla Skytteförening (Vg)
SM 2018
KH Fält
Patrull 14 Skjuttid 13:20
Figur Klass Namn Klubb
1 KF Öppen Per Johansson Sjuhäradsbygdens SSK (Vg)
2 KF V Ligg Lennart Högenberg Sjuhäradsbygdens SSK (Vg)
3 KF Veteran Christer Gottvall Trosa-Vagnhärad Skyttegille (Sö)
4 KF Öppen Simon Ness Arvika Skyttegille (Vä)
5 KF Öppen Filip Andersson Västerås Frivilliga Skarp (Vm)
6 KF Veteran Jan-Ola Olsson Öved-Östraby Skytteförening (Sk)
7 KF Öppen Hans Arnkvist Gräsmarks Skytteförening (Vä)

Skriv ut

Sponsorer

mimax solutions
Miljöbolaget
Ricoh IT partner i Kristinehamn
 
 
 

Välkomna till Kristinehamn

KristinehamnThe Paris look"be inspired"

Kristinehamn skytteförening har en drygt hundraårig historia och har på senare år haft nöjet att arrangera ett flertal SM tävlingar ofta då tillsammans med Storfors skytteförening och i år är inget undantag. Föreningarna har åter fått i uppdrag av Svenska Skyttesportförbundet att arrangera SM-Veckan i gevärsskytte 2018. Arrangemanget kommer förutom ovanstående föreningar att delarrangeras av Svenska Skyttesportförbundets gevärssektion.
Kristinehamns ursprung var den hamn- och marknadsplats som uppstod kring den bro över Varnan där riksvägen mellan Sverige och Norge passerade. År 1642 fick Kristinehamn sina stadsprivilegier av drottning Kristina under namnet Christinehamn (uppkallad efter henne). Kristinehamns flytande stadsvapen, ”Christine af Bro”, finns idag att beskåda i den inre hamnen.
Utöver tävlingen finns mycket att uppleva, se och göra i Kristinehamn och vi vill tipsa om några besöksmål och arrangemang just under SM-veckan.

  • Längs det drygt 4 km långa inloppet till hamnen finns småbåtshamn, camping samt mat och glasskiosker. I norr vid den inre hamnen vilar Kristinehamns flytande stadsvapen, ”Christine af Bro” och vid den södra udden till inloppet står sedan 1965 Pablo Picassos 15 meter höga monumentalskulptur av hans hustru Jacqueline.
  • Vänerskärgården – under sommaren går turbåtar ut till flera vackra öar, du kan ta med dig en picknick, vandra, bada, fiska och njuta av vårt storslagna innanhav!
  • Kristinadagen 24 juli – Drottning Kristina namngav staden Kristinehamn och det firar vi på hennes namnsdag i centrum. Programmet innehåller riduppvisningar, parad, häst- och vagn och många fler aktiviteter.
  • Musik för alla smaker – kom redan på fredagen innan tävlingen startar, då anordnas Bluesfesten i Kristinehamn, vid Ölme Diversehandel. Eller gå på Sveriges största sommarturné, Diggiloo på Sannavallen 28 juli.
  • Smaka på Kristinehamn – besök en gårdsbutik eller fira en seger på restaurang, vi har många som jobbar med närproducerade varor och mathantverk i Kristinehamn.

Fler tips hittar ni på visitkristinehamn.se och Kristinehamns turistbyrå turist@kristinehamn.se hjälper er gärna med frågor både före, under och efter arrangemanget!
I Kristinehamn gillar vi idrott och är stolta över våra föreningar, däribland Kristinehamns Skytteklubb. Vi är mycket glada över att tillsammans stå värd för årets SM-vecka och hälsar alla deltagare och medresenärer varmt välkomna!

Vänliga hälsningar

Ulrika Ganterud Evermark 
Turistchef Kristinehamns kommun

Björn Bruce
Projektledare SM-Veckan 2018

Läs mer